Strona główna Aktualnosci Statut Rodo Kontakt

Najpiękniejsze makramy

Dodany: 2024-02-23

Gminna Biblioteka Publiczna w Olszance w 2023 r., po raz czwarty zaprosiła osoby dorosłe zajmujące się rękodziełem do udziału w konkursie. W bieżącym roku tematem były makramy. Makrama jest sztuką ręcznie wykonywanych ozdób ze sznurka, bez pomocy igieł, szydełek czy innych pomocniczych narzędzi. Niewielu pewnie wie, że technika ta znana była już w starożytności. Za twórcę makramy uważa się -Henrego Orensteina, który urodził się 13 września 1923 roku w Hrubieszowie, zmarł 14 grudnia 2021 w Livingston w Stanach Zjednoczonych. Był on amerykańskim pokerzystą, przedsiębiorcą i filantropem, z pochodzenia był polskim żydem. Do wyrobu makram wykorzystywane są najwyższej jakości materiały: takie jak bawełniane oraz jutowe sznurki..
W konkursie wzięło udział tylko 5 osób, mieszkańców gminy Olszanka. Okazało się, że takie prace są rzadko wykonywane na naszym terenie. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni osobom, które zdecydowały się podzielić swoim hobby i wyeksponować rękodzieło w lokalu placówki, przez okres miesiąca. Członkami komisji konkursowej byli czytelnicy, osoby towarzyszące i oglądające wystawę, którzy dokonali oceny prac konkursowych. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 23 lutego 2024 r. w Klubie Senior+ w Olszance.
Po zliczeniu wszystkich punktów laureatkami zostały:
1. miejsce Aniela Mikołajczuk z Olszanki
2. miejsce Grażyna Jaszczuk z Szawłów
3. miejsce Zofia Romaniuk z Próchenek
Piękna makrama to doskonały sposób na dekorację każdego pomieszczenia. Makramy prezentowane w bibliotece na pewno tworzone były z pasją i miłością, co sprawia, że każdy egzemplarz jest unikalny i posiada swój wyjątkowy charakter. Dziękuję paniom które wystawiły swoje prace w bibliotece i gratuluję pięknych prac.


[Logowanie]