Strona główna Aktualnosci Statut Rodo Kontakt

Narodowe Czytanie

Dodany: 2023-09-12

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Patronat honorowy nad akcją sprawuje prezydent Andrzej Duda z małżonką. W br. odbywa się już 12 edycja Narodowego Czytania, a lekturą do wspólnego czytania była powieść Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem.
Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Gminna Biblioteka Publiczna w Olszance włączyła się do akcji, a spotkanie odbyło się we wtorek 12 września na placu przy bibliotece. Imprezę rozpoczęliśmy w samo południe, w cieniu drzew. W tych klimatycznym i nastrojowym otoczeniu pięknie wybrzmiała legenda o Janie i Cecylii. Seniorzy doskonale zaprezentowali również wzruszającą scenę rozmowy Marty Korczyńskiej z Benedyktem Korczyńskim. Treścią rozmowy była prośba Marty, aby Benedykt pozwolił jej zamieszkać z Justyną u Bohatyrowiczów, ponieważ jest już stara i może w Korczynie niepotrzebna. Benedykt zdecydowanie zaprzeczył i powiedział jej, że bez niej nie poradziłby sobie w gospodarstwie i że jest mu niezbędna, że dzieci bardzo ją kochają i że życzy on sobie, by u niego została. Marta ucieszyła się na te słowa i postanowiła zostać w Korczynie.
W rolę Benedykta wcielił się Zygmunt Nurzyński, w rolę Marty – Barbara Wojtczuk, a narratorem była Zofia Romaniuk.
Poza tym lekturę „Nad Niemnem” przybliżali: Grzegorz Pajnowski – wójt gminy Olszanka; przedstawiciele Klubu Seniora + w Olszance: Celina Pączek, Irena Oleksiuk, Ewa Mikiciuk, Grażyna Jaszczuk, , Zofia Mikołajczuk, Zygmunt Nurzyński, Barbara Wojtczuk, Zofia Romaniuk, Monika Rzepecka –opiekun Klubu Senior + w Olszance oraz uczniowie SP Olszanka: Anna Stefaniuk i Oscar Konieczny.
Na zakończenie osoby czytające otrzymały pisemne podziękowanie za udział w Narodowym Czytaniu, a uczniowie mogli samodzielnie opieczętować pamiątkowym stemplem ozdobne karteczki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie, a osobom zaproszonym za czytanie lektury.[Logowanie]