Strona główna Aktualnosci Statut Rodo Kontakt

Mistrzyni projektu Mała Książka - Wielki Człowiek

Dodany: 2022-11-09

Już trzeci rok z rzędu Biblioteka w Olszance i Filie Biblioteczne uczestniczą w projekcie „Mała książka – wielki człowiek”. Projekt jest realizowany przez Instytut Książki od 2018r. ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W bieżącym roku do projektu zgłosiło się aż 6710 bibliotek publicznych z całej Polski .
Z myślą o najmłodszych czytelnikach została przygotowana zupełnie nowa Wyprawka Czytelnicza i nowa książeczka napisana i zilustrowaną przez wybitnych twórców, uwielbianych przez najmłodszych czytelników. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
Nowością w tegorocznej kampanii są również Wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. Zasady udziału są takie same. Każde dziecko w wieku przedszkolnym (roczniki od 2016 do 2019), które odwiedzi bibliotekę otrzyma Wyprawkę Czytelniczą oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu jest uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
Wspólne czytanie to nie tylko wspaniała zabawa i rozwój w wielu obszarach, ale też budowanie poczucia bezpieczeństwa i przynależności do wspólnoty – rodzinnej i lokalnej. Należy pamiętać, „…że miłość do czytania jest prezentem na całe życie!”
Wydawało się, że nie uda się nikomu pobić rekordu naszej ubiegłorocznej Mistrzyni projektu „Mała książka – wielki człowiek” – Martusi Hryciuk, która zapełniła naklejkami aż 10 kart Małego Czytelnika. Nasi mali wierni czytelnicy jednak i tym razem nas nie zawiedli, a mile nas zaskoczyli. W roku 2021/2022 mamy kolejną Mistrzynię projektu, która może być przykładem dla innych dzieci. Jest nią Madzia Semeniuk - 4 latka. Dzięki zaangażowaniu mamy udało jej się zapełnić w ciągu roku, aż 12 Kart Małego Czytelnika, czyli odwiedziła bibliotekę 120 razy. Niewiele gorszy wynik uzyskała wicemistrzyni projektu Natalia Hawrysiuk - 10 kart. Serdecznie gratulujemy tak dobrych wyników naszym mistrzyniom i zachęcamy do częstego korzystania z zasobów biblioteki. To nic nie kosztuje, a może znacząco wpłynąć na rozwój dziecka. Książki to nie tylko bogaty świat realny i fantastyczny, ale przede wszystkim wspólnie spędzony czas, nie przy okazji, ale specjalnie dla dziecka.
Dlaczego warto odwiedzać z dzieckiem bibliotekę?
• Dziecko może poznać ważne miejsce na mapie dzieciństwa – bibliotekę – i dzięki temu w pełni stać się uczestnikiem życia kulturalnego.
• Biblioteki oferują nie tylko bezpłatny dostęp do książek, ale też szeroką ofertę kulturalną, dzięki czemu zarówno dzieci, jak i rodzice mogą brać udział w rozmaitych zajęciach, warsztatach i wydarzeniach przygotowanych przez bibliotekarzy.
• Wizyty w bibliotece uczą dziecko samodzielności, podejmowania własnych wyborów i odpowiedzialności za wypożyczoną książkę.

Dlatego serdecznie zapraszamy rodziców z dziećmi do udziału w projekcie. W bieżącym roku w ramach ogólnopolskiej kampanii Mała książka - wielki człowiek zapraszamy dzieci urodzone w latach 2016-2019 do odbierania wyprawek czytelniczych. Wyprawki można odebrać w Bibliotece w Olszance i Filiach Bibliotecznych w Próchenkach i Hadynowie. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem.
[Logowanie]