Strona główna Aktualnosci Statut Rodo Kontakt

Kolejne warsztaty z Elżbietą Roszczak

Dodany: 2022-09-16

Każde spotkanie w cyklu warsztatów poprowadzonych przez terapeutkę, pedagoga i prezesa Fundacji POZYTYW Elżbietą Roszczak, to pozyskanie nowych informacji i wypracowanie odpowiedniego kierunku rozwiązywania problemów. Problemów bardzo ważnych zarówno w życiu uczniów i ich rodzin. 13 września br. w lokalu Biblioteki w Olszance odbyły się warsztaty na temat: „Stop dla przemocy i uzależnień”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie VII klasy Szkoły Podstawowej w Olszance - 9 osób.
Uświadomienie wagi problemu uzależnień to drogowskaz postępowania w dorosłym życiu. Jak łatwo jest się zagubić w życiu, jak szybko i jak trudno później sobie poradzić
z problemem uzależnienia. A coraz częściej uzależnienie to nie tylko alkohol, narkotyki, dopalacze oraz inne środki psychoaktywne w tym także energy drinki, ale również narastający problem niebezpieczeństw związanych z korzystaniem przez młodzież z komputerów
i Internetu, a co za tym idzie ponoszenia szeregu strat zdrowotnych, rozwojowych
i społecznych.
Podczas spotkania uczestnicy wspólnie wypracowali odpowiedzi na pytania: co to jest uzależnienie? na czym polega współuzależnienie? czy alkoholizm jest chorobą? jak motywować osobę uzależnioną do zaprzestania picia i podjęcia leczenia?
Uczniowie dowiedzieli się również o stratach ponoszonych przez osoby spędzające zbyt dużo czasu przed komputerem. Zły nawyk może wpłynąć nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Pani Ela zwróciła również uwagę jak ważna jest ochrona komputera przed atakiem wirusowym oraz kradzieżą haseł i danych z naszego komputera, jak przeciwdziałać i jak bronić się przed cyberprzemocą. W obrazowy sposób pokazała jak można walczyć ze stresem, aby złe emocje nie kumulowały się w postaci ukierunkowanej agresji. Zwróciła również uwagę na postawę asertywną, która pomaga uczniom skutecznie walczyć z uzależnieniami.
Na warsztatach poruszono również temat empatii, która jest bardzo ważna w życiu człowieka. Każdy potrzebuje towarzystwa drugiej osoby: bez oceniania, udzielania rad czy pocieszania. Jeśli chcemy prawdziwie usłyszeć drugiego człowieka, trzeba skupić całą swoją uwagę na nim, na tym co mówi, co czuje i czego w danej chwili potrzebuje. Wtedy będzie miał szansę w pełni wyrazić siebie, a my będziemy mogli upewnić się, że rzeczywiście rozumiemy, o co chodzi i co jest najważniejsze.
Wszystkie trzy warsztaty w dniu 2 sierpnia, 22 sierpnia i 13 września br. zostały sfinansowane ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Olszance.


[Logowanie]