Strona główna Aktualnosci Statut Rodo Kontakt

Ważne tematy w bibliotece

Dodany: 2022-08-05

Pomimo wakacyjnego czasu, 2 sierpnia w bibliotece w Olszance przeprowadzone zostały warsztaty na temat: Porozumienie bez przemocy. Inspiracją, aby poruszyć ten temat była książka pozyskana przez bibliotekę „Wolfgang (niezwyczajny)”, wydana przez Wydawnictwo Widnokrąg. Autorką tej książki jest Laia Aguilar, z wykształcenia specjalistka od komunikacji audiowizualnej, pisząca książki, scenariusze seriali telewizyjnych i wykładowca w szkole dla pisarzy w Ateneu Barcelonès. W 2014 r. pisarka napisała swoją pierwszą powieść Wolfgang (niezwyczajny), która jest dla niej najbardziej osobistą książką. Główny bohater powieści to 11 letnim chłopiec w spektrum autyzmu, który postrzega świat w czarno-białych barwach i nietypowo się zachowuje. Pomimo swojej „inności” ma nieprzeciętne zdolności muzyczne. Czy jego koledzy potrafią go zrozumieć i zaakceptować ?
Warsztaty na ten temat poprowadziła Elżbieta Roszczak- terapeutka uzależnień, pedagog pracujący z osobami mającymi problemy z opanowaniem złości, agresji oraz ze sprawcami przemocy, a także trener wielu szkoleń i warsztatów. Pani Ela jest również prezesem Fundacji POZYTYW, której celem jest wspieranie osób w harmonijnym rozwoju osobistym i zawodowym, aktywizacji i integracji społeczno-zawodowej osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej oraz profilaktyka i przeciwdziałaniu bezrobociu, wypaleniu zawodowemu, ubóstwu, przemocy, uzależnieniom oraz innym patologiom społecznym.
Profesjonalistka bardzo umiejętnie poprowadziła rozmowę na ten trudny temat w formie warsztatu, a nie wykładu. Dzięki temu 12 uczestników aktywnie pracowało, a nie tylko było biernymi słuchaczami. Wspólnie zostały wypracowane czynniki, które odróżniają nas od innych ludzi oraz zwrócono uwagę, jak wiele dobrego w akceptacji ludzi, może dokonać grupa.
Poruszone było również zagadnienie empatii, czyli zdolności postawienia się w czyjejś sytuacji, żeby zrozumieć emocje i intencje tej osoby. Przy próbie zrozumienia czyjegoś zachowania trzeba spróbować wczuć się w sytuację tej osoby, jej motywy i uczucia.
Sądzimy że uczestnicy spotkanie wiele wynieśli z tych warsztatów i będą wiedzieli, że to że ludzie są inni nie jest złe, i każdy ma prawo być szczęśliwym, choć może dla każdego to co innego znaczy.


[Logowanie]