Strona główna Aktualnosci Statut Rodo Kontakt

Cała Polska Czyta Dzieciom

Dodany: 2022-06-13

Po raz XXI Cała Polska czyta dzieciom – czytamy też i My. Kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” jest najbardziej znanym i cenionym działaniem Fundacji ABCXXI. Misją Fundacji jest wspieranie prawidłowego rozwoju psychicznego, umysłowego i moralnego dzieci i młodzieży. Cel ten można osiągnąć oraz wzmocnić poprzez praktykę codziennego czytania. Codzienne czytanie dziecku przez dorosłego przynosi ogromne korzyści, m.in.:
buduje więź z dzieckiem będącą fundamentem jego zdrowia emocjonalnego,
doskonali język i ułatwia rozumienie świata,
rozwija zasoby wewnętrzne dziecka, w tym inteligencję emocjonalną, poznawczą i moralną,
poszerza wiedzę i kładzie mocne podwaliny pod sukcesy w szkole i w życiu.

Natomiast XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który odbywał się w dniach 28 maja – 4 czerwca 2022, miał hasło: „Polscy autorzy dla klimatu”. Przy wyborze lektury sugerowaliśmy się tym co Polscy autorzy piszą i jak nas mobilizują do walki z globalnym ociepleniem i niszczeniem naturalnego środowiska. Zajęcia przeprowadzone były na podstawie książki Magdaleny Młodnickiej pt. „Czy wiecie, jak pomóc planecie?”. Publikacja została wyprodukowana w 98% z odzyskanej makulatury, z której został zrobiony papier.
W środę Filię Biblioteczną w Hadynowie odwiedzili uczniowie klasy „O” oraz klasy I i II. Na tych trzech spotkaniach panie bibliotekarki czytały różne książki polskich autorów. Teksty były ciekawe, zabawne, wzruszające, a czasami smutne. Wspólnie wyobrażaliśmy i przeżywaliśmy przygody bohaterów i poznawaliśmy świat przyrody, a także dużo rozmawialiśmy – jednym słowem świetnie się bawiliśmy podczas czytelniczych spotkań.
Na każdych zajęciach grupa tworzyła listę „Naszych ulubionych książek”. Lista ta będzie inspiracją dla kolegów i koleżanek przy wyborze lektury. Na podstawie tego spisu zorganizowaliśmy wystawę książek polecanych przez uczniów. Oprócz tego młodzi czytelnicy rozwiązywali krzyżówkę, której hasła związane były tematycznie z biblioteką.
W piątek, w ramach tej akcji, bibliotekę w Olszance odwiedzili uczniowie kl. I. Przeprowadzono z nimi podobne zajęcia jak w Filii Bibliotecznej w Hadynowie. W spotkaniach czytelniczych brało udział 40 osób. Na wszystkich spotkaniach humory dzieciom dopisywały.
Cieszymy się, że akcja przyniosła oczekiwane rezultaty i przyczyniła się do promocji czytania dla dzieci i na pewno będzie zachętą do odwiedzania placówek kulturalnych.

[Logowanie]