Strona główna Aktualnosci Statut Rodo Kontakt

Spotkanie autorskie z Jolantą Reisch-Klose

Dodany: 2022-05-20

18 maja 2022r, na zaproszenie Biblioteki w Olszance, odwiedziła naszą gminę pisarka, autorka książek dla dzieci i dorosłych, dziennikarka i tłumaczka z języka angielskiego - Jolanta Reisch Klose. Pisarka jest laureatka ogólnopolskich nagród literackich i dziennikarskich. Amatorką podróży i przygód. W swoim dorobku ma książki dla najmłodszych oraz trochę starszych dzieci (min: „Konie. Suita na cztery kopyta”, „Franciszek, papież tysiąca uśmiechów”, „Dlaczego Jan Paweł II lubił wtorki? Rozmowy w ogrodzie”). Jest współautorką poradnika dla współuzależnionych kobiet pt. „Alkoholik. Instrukcja obsługi”. Z języka angielskiego przełożyła na polski książkę pt. „Wiśniewscy. Moja zabawna rodzinka”. Jest też autorką cyklu książek: „Przygody Kropelki Amelki”, „Wielka przeprowadzka Fasolki Karolki”, „Ćma Beatka szuka mamy”, „Błogosławiony kardynał Wyszyński”, oraz redaktorką publikacji „Woda źródłem życia na Ziemi”. W ciągu dnia Jolanta Reisch-Klose przeprowadziła 3 spotkania autorskie.
Pierwsze odbyło się w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Próchenkach na temat: Etyka kontra półprawda, czyli jak nie dać się nabrać na fake newsa? Spotkanie rozpoczęło się przybliżeniem pojęć etyka, fakty, opinia, fake news. Ostatnie pojęcie zostało zdefiniowane jako informacja opublikowana przez media sprawiająca wrażenie zweryfikowanej, oraz opisującej fakty, która w rzeczywistości wprowadza opinię publiczną w błąd, uwiarygadniając zawarte w niej niepotwierdzone informacje, dane z niezweryfikowanego źródła. Pani Jola podpowiadała jak rozpoznawać fałszywe informacje, które mogą wyrządzić wiele krzywd. Fałszywe informacje mogą skłaniać do poparcia danego kandydata czy polityki danego kraju, mogą dyskredytować konkurencję. Nawiązała do przykładu gdy Donald Trump w trakcie swojej kampanii wyborczej chętnie sięgał po niesprawdzone informacje oraz teorie spiskowe, które dzięki temu trafiły do głównego medialnego obiegu. Media społecznościowe stały się dogodną przestrzenią do tworzenia i rozprzestrzeniania niesprawdzonych informacji. Nie funkcjonują w nich mechanizmy kontroli jakości zamieszczonych danych, które obowiązują w profesjonalnych serwisach i agencjach informacyjnych. W pogadance wzięli udział uczniowie klas IV-VIII NSP w Próchenkach z opiekunem oraz bibliotekarką Jolantą Głozak. Temat cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, która chętnie wzięła udział w dyskusji, zadając wiele pytań związanych z pracą zawodową jak i twórczością autorki.
Inny wątek został poruszony w Szkole Podstawowej w Olszance. Wzięli w nim udział uczniowie klasy I – V. Tematem spotkania było: Dlaczego Jan Paweł II lubił wtorki, a papież Franciszek ma uśmiech dla każdego? Na początku autorka wyjaśniła: Co to jest biografia, dlaczego pisarzom zdarza się mieszać fikcję z rzeczywistością, oraz czego uczą nas życiorysy sławnych ludzi. Pisarka dużo uwagi poświeciła także na opowieści o papieżu-Polaku Janie Pawle II oraz o papieżu Franciszku. Okazuje się, że obu papieży łączyło całkiem sporo - obaj byli w młodości golkiperami i wielkimi fanami futbolu. Ciekawostki z życia papieży wzbudziły duże zainteresowanie dzieci. Dowiedzieliśmy się również skąd wziął się pomysł pisania dla dzieci, dlaczego autorka lubi bajki i jak ważna w życiu jest wyobraźnia. Pisarka przekonywała najmłodszych czytelników, że warto czytać książki, ponieważ dzięki książkom dzieci dowiadują się nowych rzeczy, rozwijają swoją wyobraźnię oraz ciekawość świata. Bajki mają również wartości terapeutyczne, bo pomagają leczyć choroby duszy takie jak strach, lęk czy smutek. Obecni na sali uczniowie mieli też okazję zadawać pytania, a było ich bez liku. Na wszystkie pytania autorka odpowiedziała w zabawny sposób.
Ostatnie spotkanie autorskie odbyło się w Klubie Seniora plus w Olszance, a tematem był problem choroby alkoholowej. Temat bardzo trudny, ważny w życiu zwłaszcza osób, które bezpośrednio stykają się z takimi osobami. Kiedy można zachorować, jakie są jej przyczyny? Jak wygląda życie rodzinne i relacje małżeńskie? Jak nie zostać współuzależnioną, i czy jest na to skuteczna recepta? Takie i wiele innych wątków poruszała pisarka. Na chorobę alkoholową można zapaść bez względu na wiek, wykształcenie, zasobność portfela. Bardzo dokładnie i zarazem bardzo prosto pisarka przeanalizowała mechanizmy uzależniania; w tym mechanizm iluzji i zaprzeczeń i mechanizm „rozproszonego ja”. Czy ktoś kto podejmuje próby abstynenckie (np. dwutygodniowe– ułuda niepicia) jest już alkoholikiem? Temat choroby alkoholowej jest bardzo obszerny. Nie można komuś dać gotowej recepty na wyjście z nałogu. Potrzebna jest długofalowa pomoc specjalistów. Pani Jola zwróciła również uwagę, że inaczej postrzegamy alkoholizm kobiet od alkoholizmu mężczyzn. Z takim stwierdzeniem zgodzili się wszyscy odbiorcy. 20 osobowa grupa dorosłych z zaciekawieniem słuchała naszego gościa, choć poruszany temat często jest bardzo bolesny. Na zakończenia autorka zaprezentowała napisane przez siebie książki. Spotkanie autorskie zostało sfinansowane ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


[Logowanie]