Strona główna Aktualnosci Statut Rodo Kontakt

Roztrzygnięcie konkursu HAFT KRZYŻYKOWY

Dodany: 2022-02-15

W poniedziałek, 14 lutego w Klubie Seniora w Olszance odbyło się podsumowanie konkursu „HAFT KRZYŻYKOWY”, zorganizowanego przez GBP w Olszance. Wzięło w nim udział 11 pań, osiem z terenu Gminy Olszanka i trzy z gmin sąsiadujących. Przez cały miesiąc prace rękodzielnicze wystawiane były w lokalu biblioteki i wszyscy odwiedzający placówkę mieli okazję wczuć się w rolę członka komisji konkursowej i dokonać oceny prac, wybierając 5 najładniejszych. Za pierwsze przyznane miejsce uczestniczka otrzymywała 5 punktów, za 2 – 4 punkty, itd., a za 5 miejsce – 1 punkt. Bardzo trudna była to praca, ponieważ wszystkie bez wyjątku robótki były piękne. Niektórzy brali pod uwagę kolorystykę prac, niektórzy wielkość, a inni także tematykę. W głosowaniu wzięło udział 111 mieszkańców naszej gminy. Po zsumowaniu wszystkich zdobytych punktów
1. miejsce zajęła Joanna Andrzejczuk – 396 punktów
2. miejsce – Irena Oleksiuk – 363 punktów
3. miejsce – Bożena Biernacka – 221punktów
Laureatki otrzymały nagrody wręczone przez Zofię Karpińską - kierownika Banku Spółdzielczego Oddział w Olszance. Pozostałym uczestnikom drobne upominki wręczyła Małgorzata Chraniuk. Wszystkie nagrody zostały sfinansowane ze środków Banku Spółdzielczego w Łosicach.
Po części oficjalnej odbyła się bardzo interesująca i inspirująca rozmowa na temat wykonanych prac oraz innych pasji uczestniczek konkursu. Większość rozpoczynała swoją przygodę z haftem w czasach szkolnych, ale były również osoby który tym rękodziełem zaczęły się interesować niedawno. Czasami zachęcili ich do tego członkowie rodziny: mamy, babcie, itp. Wykonanie takiego jednego obrazu to może być 4 albo więcej miesięcy intensywnej pracy. Dla niektórych jest to od stresujące zajęcie i bardzo wciągające. Aby powstały tak piękne obrazy potrzebna jest odpowiednia technika i przede wszystkim bardzo dobry wzrok. Z pewnej odległości prace wykonane haftem krzyżykowym wyglądają jak obrazy - igłą malowane. Pokusiliśmy się policzyć jaką wartość ma jedna praca pod tytułem „Ostatnia wieczerza”. Same materiały w tym obrazie z ramą to kwota 600 zł, do której należy doliczyć koszty ok. 4 miesięcznej pracy. Z tej kalkulacji wynika, że są to bardzo cenne prace. Bardzo się cieszymy, że znalazły się osoby które podzieliły się swoją pasją i jej efektami. Dzięki nim w Bibliotece zorganizowano wystawę, która zmieniła diametralnie wystrój placówki. Obrazy najczęściej zdobią ściany w zaciszu domowym i dlatego bardzo dziękujemy paniom: Joannie Andrzejczuk, Bożenie Biernackiej, Wiesławie Chwalczuk, Ewie Czarkowskiej, Stanisławie Harasimiuk, Grażynie Jaszczuk, Irenie Oleksiuk, Eugenii Prokopiuk, Marioli Romaniuk Marynie Tarasiuk i Annie Żuk, które zdecydowały się wziąć udział w konkursie i umożliwiły nam zapoznanie się ze sztuką wykonaną haftem krzyżykowym. Życzymy dalszego rozwijania swojej pasji, kontynuowania tradycji haftu krzyżykowego w naszej gminie, a także sukcesów w innych konkursach wyrobów rękodzielniczych. Oglądane obrazy igłą malowane na długo pozostaną w naszej pamięci.
W następnym roku będziemy kontynuować konkurs wyrobów rękodzielniczych, tym razem planujemy ogłosić konkurs na „Robótki na drutach”.


[Logowanie]