Strona główna Aktualnosci Statut Rodo Kontakt

Logo Gminnej Biblioteki Publicznej w Olszance

Dodany: 2021-11-03

Do tej pory Gminna Biblioteka Publiczna w Olszance posługiwała się w materiałach promocyjnych herbem naszej Gminy. Nadszedł jednak czas, aby nasza biblioteka także posiadała własne, unikalne logo. Sprawę oddano w ręce czytelników - bo któż inny oddałby lepiej charakter tego miejsca? Aby dać szansę wszystkim zainteresowanym, zorganizowano konkurs, w którym ostatecznie udział wzięło siedmiu czytelników: Kinga Pączek, Lena Marciniuk, Anna Hawrysiuk, Kamil Onufrzak, Adam Przychodzki, Małgorzata Kamińska i Gabriela Oleksiuk. Satysfakcją napawa fakt, że połowa osób biorących udział w zmaganiach, uczestniczyła także we współorganizowanym przez GBP kursie „Projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych”.
Konkurs udowodnił, że nasi czytelnicy to osoby niezwykle kreatywne, utalentowane i zdolne, które nie boją się podjąć niecodziennych wyzwań. Wysoki poziom i zaskakująca jakość prac postawiła komisję konkursową przed trudnym wyzwaniem. Długie godziny rozmów nad wyborem tego jednego, niepowtarzalnego projektu, sprawiły, że rozstrzygnięcie konkursu przekładano kilkukrotnie. Wyjściem salomonowym jury było wybranie spośród wszystkich dostarczonych prac, dwóch projektów i połączenie najlepszych rozwiązań w jedno. Uzyskany efekt okazał się bardzo satysfakcjonujący i mamy nadzieję, że nasz znak graficzny spodoba się wszystkim mieszkańcom naszej gminy. Przy pomyśle na logo wzięto pod uwagę ważną rolę biblioteki w rozwoju i edukacji społeczeństwa. Placówka pracuje z coraz młodszymi dziećmi, które w przyszłości mamy nadzieję będą aktywnymi użytkownikami biblioteki. Tak tłumaczą pomysł i inspirację powstania pracy autorki: Dzięki książkom świat stoi przed Nami otworem. Książki pozwalają nam zarówno poznawać świat w którym żyjemy, naszą historię i kulturę, ale także (a może przede wszystkim!) otwierają wrota do świata fantazji, w którym wydarzyć się może wszystko. Kula ziemska symbolizuje, że książki otwierają człowieka na świat i wiedzę, a także pozwalaną zwiedzać wszystkie zakątki naszego świata, te realne oraz nierealne.
Obecnie biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek, ale także placówka kulturalna prowadząca szereg działań promujących czytelnictwo czy rozwijających różne pasje; np. malowanie, rysowanie, rękodzieło, fotografowanie, kulinarne, projektowanie graficzne, poznawanie lokalnej historii itp. Jednak, aby wychować sobie odbiorców należy włożyć ogrom pracy wobec dzieci, aby biblioteka była dla nich miejscem znanym i chętnie odwiedzanym. Chcemy, aby nasza biblioteka kojarzyła się z beztroskim czasem dzieciństwa, pięknymi wspomnieniami i okresem wolnym od problemów i trosk.
Serdecznie gratulujemy pomysłu oraz inwencji twórczej dwóm zwyciężczyniom konkursu: Kindze Pączek i Lenie Marciniuk - mieszkankom Olszanki. Z pewnością nie będzie to ostatnia praca zaprojektowana przez laureatki, a projektowanie graficzne to obecnie nowoczesne rozwiązanie promujące różne firmy oraz ciekawy i dochodowy zawód. Oprócz niezaprzeczalnej satysfakcji ze zwycięstwa w konkursie, oraz świadomości, że ich projekt będzie znakiem graficznym biblioteki wykorzystywanym przez najbliższe kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, Kinga Pączek i Lena Marciniuk otrzymały upominki w postaci elektroniki.


[Logowanie]