Strona główna Aktualnosci Statut Rodo Kontakt

Mistrzyni projektu Mała Książka - Wielki Człowiek

Dodany: 2021-09-03

Od października 2020r. Biblioteka w Olszance oraz Filia w Próchenkach i Hadynowie uczestniczyła w projekcie „Mała książka – wielki człowiek”. Projekt jest realizowany przez Instytut Książki od 2018r., w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo. Każde dziecko w wieku przedszkolnym (roczniki od 2014 do 2017), które odwiedziło bibliotekę otrzymało Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymywał naklejkę, a po zebraniu dziesięciu był uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdowali coś dla siebie także rodzice, a była to broszura informacyjna przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom.
Jedną z uczestniczek tego projektu była Martusia Hryciuk, która od 7 stycznia do 27 sierpnia bieżącego roku zapełniła już 10 kart Małego czytelnika. Na każdej karcie zebrała 10 naklejek, czyli odwiedziła bibliotekę w Olszance 100 razy. Na pewno zasłużyła na tytuł Mistrzyni projektu Mała Książka – Wielki Człowiek. Serdecznie jej gratulujemy.
Chyba w swojej ponad 30 letniej pracy nie spotkałam się z tak systematycznym czytelnikiem. W bibliotece czuje się jak w domu. Zna każdy zakątek i wiele pozycji z naszego księgozbioru. Mam nadzieję, że będzie to przyszła bibliotekarka, która będzie umiała zachęcić dzieci do częstego obcowania z literaturą. Martusia jest doskonałym wzorem do naśladowania dla swoich rówieśników. Jej postawa przeczy teorii, że dzieci nie lubią czytać i są tylko zafascynowani nowoczesnymi technologiami. Na jej sukces zapracowali także rodzice, którzy przywozili córkę codziennie 3 km do biblioteki, aby mogła wypożyczyć książkę.
Najważniejszy rezultat tego projektu dla Martusi, to płynne czytanie. Bez tej umiejętności, która jest niezbędna dla każdego ucznia, na pewno było by jej trudniej wykonywać szkolne zadania. Zdolna dziewczynka wymyśliła nawet grę, w której wykorzysta wszystkie zapełnione naklejkami karty. Poza tym wizyty w bibliotece uczą dzieci samodzielności, podejmowania własnych wyborów i odpowiedzialności za wypożyczoną książkę. Drobne nagrody, które otrzymywała Martusia, zapełniając kolejne karty nie miały tak wielkiego znaczenia, jak pozyskanie umiejętności czytania.
Dlatego apeluję do rodziców, dbających o rozwój swojego dziecka o częstsze odwiedzanie biblioteki i zachęcanie ich do czytania. Będzie im znacznie łatwiej zdobywać dobre i bardzo dobre stopnie. Od września po raz drugi będziemy uczestniczyć w projekcie Mała Książka – Wielki Człowiek, który będzie dedykowany dla dzieci z roczników 2015-2018.


[Logowanie]