Strona główna Aktualnosci Statut Rodo Kontakt

Sieć na kulturę - projekt

Dodany: 2021-06-02

Kurs projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych

Gminna Biblioteka Publiczna w Olszance bierze udział w projekcie „Sieć na kulturę w podregionie siedleckim”. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (działanie 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”).
Głównym celem projektu jest: podniesienie kompetencji i kwalifikacji cyfrowych pracowników gminnych samorządowych instytucji kultury (GSIK) poprzez organizację szkoleń oraz dostęp do materiałów edukacyjnych; rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży w wieku 10-18 poprzez prowadzenia atrakcyjnych i perspektywicznych zajęć oraz wyposażenie placówek GSIK w sprzęt niezbędny do organizacji zajęć i warsztatów.
W ramach projektu od 14 kwietnia do 2 czerwca br. Biblioteka w Olszance zorganizowała kurs grafiki komputerowej z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych w formie on–line. Uczniowie brali udział w 15 półtoragodzinnych spotkaniach, czyli na dodatkową naukę poświęcili 31 godz. lekcyjnych. Program zajęć był bardzo bogaty, znacząco wybiegający ponad zagadnienia omawiane na lekcjach informatyki. Poruszane były między innymi takie tematy jak: gdzie szukać materiałów wizualnych – grafik i zdjęć, jak je wykorzystywać; jak pisać posty do mediów społecznościowych. Uczniowie poznawali programy canva, mały malarz, pablo, brantcolors, grapp, befunky, banki zdjęć, Paint, itp. Zajmowali się również układem treści prac, doborem kolorów, a także składem treści
i przygotowaniem do druku; prawami autorskimi: domeną publiczną, dozwolony użytek prywatny i Creative Commons. Uczestnicy kursu poznawali również dostępne narzędzia do obróbki graficznej, tworzenia prezentacji, własnych komiksów i stron internetowych. Każdy uczestnik otrzymał na zakończenie certyfikat ukończenia kursu, który własnoręcznie zaprojektował.
Doceniamy ogromny wkład pracy i duże zaangażowanie uczniów przy wykonywaniu różnych prac graficznych, a uczestnikami kursu byli: Gabriela Chwedoruk, Magdalena Hawrysiuk, Aleksandra Jaworska, Daria Jasińska, Kamil Onufrzak, Kornelia Hryciuk, Lena Marciniuk, Adam Przychodzki.
Wszyscy uczestnicy są zadowoleni z udziału w kursie, choć wymagał od nich wielu godz. spędzonych przed komputerem. Wg opinii uczniów najbardziej przydatna lekcja to poznawanie programu canva. Teraz w szkole wykorzystują ten program do różnych plakatów i prezentacji, a nauczyciele dziwią się skąd mają taką wiedzę i chwalą ich prace wykonane w tym programie. Wszyscy również w ankiecie zaznaczyli że ich wiedza znacznie się zwiększyła w tym temacie, a pozyskane umiejętności na pewno będą wykorzystywać w dalszej edukacji.[Logowanie]