Strona główna Aktualnosci Statut Rodo Kontakt

KOBIETY Z PASJĄ - „ROBÓTKI SZYDEŁKOWE”

Dodany: 2021-02-19

16 lutego odbyło się podsumowanie konkursu „Robótki Szydełkowe”, zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Olszance. Wzięło w nim udział 11 pań, 10 z gminy Olszanka i jedna z gminy Siedlce. Uczestniczki konkursu wystawiały 5 swoich prac. Członkiem komisji konkursowej mógł być każdy użytkownik biblioteki, który przyznawał punkty za szydełkowe robótki. Przez miesiąc czytelnicy, osoby towarzyszące i oglądające wystawę dokonywały oceny prac, wybierając 5 osób, które wg nich zrobiły najładniejsze prace. Każde miejsce to przyznanie punktów (1- 5 pkt., 2- 4 pkt., 3- 3 pkt., 4-2 pkt., 5- 1pkt.). Wszystkie prace znalazły uznanie w oczach juri. A oceny dokonało ponad 70 osób. Po zsumowania punktów, laureatami konkursu zostały:
1. miejsce Zofia Romaniuk
2. miejsce Ewa Mikiciuk
3. miejsce Anna Kucharuk
Pozostali uczestnicy konkursu to: Eugenia Stefaniuk, Grażyna Jaszczuk, Aniela Mikołajczuk, Joanna Walczuk, Małgorzata Korolczuk, Aleksandra Jaworska, Zofia Popek i Anna Kamińska.
Zarówno laureaci jak i wszystkie osoby biorące udział w konkursie otrzymały drobne upominki. Wybór zwycięzców był bardzo trudny, nie tylko z powodu różnorodnej tematyki prac (ozdoby wielkanocne, bożonarodzeniowe, serwety, obrusy, firanki, koszyczki, maskotki, kwiaty, łapacz snów, itp.), różnej ich wielkości (największa to obrus o wymiarach), ale też o różnej kolorystyce i pracochłonności. Wszyscy oglądający byli pod wrażeniem pięknym robótek szydełkowych i niektórzy chcieli, niezgodnie z regulaminem, przyznać wszystkim 5 punktów. Często słuchaliśmy zachwytów tupu: „och, ach – jakie to piękne” i wiele innych słów uznania. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że znalazły się w naszej gminie takie pasjonatki rękodzieła i że wystrój lokalu biblioteki był zupełnie inny dzięki ich pracom.
Podsumowanie, które odbyło w Klubie Seniora w Olszance, zgodnie z rygorem sanitarnym, to również czas który wykorzystaliśmy na rozmowy na temat pasji szydełkowania. Większość Pań pierwsze prace wykonywały w podstawówce. Niektóre nawet w wieku 7 lat, a były to rękawice dla dziadka. Często szydełkowały również kołnierzyki do fartuchów, mankiety, czapko i szaliki. Później u wszystkich najczęściej była przerwa, w związku z innymi zajęciami (dzieci, obowiązki domowe i zawodowe) i powrót do swojego hobby na emeryturze. Dla niektórych szydełko stało się nałogowym hobby. Ok. 2 lat wstecz odbywały się w bibliotece warsztaty robótek szydełkowych, gdzie następowała m. in. wymiana nowych wzorów i pomysłów na dzieła szydełkowe. Osoba która znalazła się na 3 miejscu podium konkursu pierwszą pracę zrobiła właśnie na takim warsztacie. Nowy wzory często pozyskują teraz z inernetu. Wg naszych gości robótki szydełkowe to: super relaks, wypoczynek, uspokojenie, radość z wykonania danej rzeczy oraz oderwanie myśli od codziennych problemów. Same zalety, trzeba tylko brać przykład z mieszkanek naszej gminy. Oprócz szydełka Panie robią na drutach, haftują krzyżykami, robią kwiaty z bibuły bądź krepiny, szyją maskotki, ubrania, wyszywają obrusy, decoupage. Wszystkie zajmują się również gotowaniem i pieczeniem (ciasta torty, również na sprzedaż.). Takie bogactwo działalności wiele pasji, daje nam nadzieje, że nie zabraknie nam pomysłów na nowe konkursy. Wszystkim Paniom gratulujemy cudnych prac i życzymy dalszych sukcesów w tworzeniu nowych dzieł szydełkowych.


[Logowanie]