Strona główna Aktualnosci Statut Rodo Kontakt

XIII odsłona NARODOWEGO CZYTANIA w Olszance

Dodany: 2024-09-11

Honorowy patronat nad projektem sprawuje para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser–Duda. 10 marca w Klubie Senior+ w Olszance odbyło się Narodowe Czytanie. Jego organizatorami byli: Gminna Biblioteka Publiczna, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Szydłówce i Klub Senior+ w Olszance. Wydarzenie kulturalne, promujące dzieło literatury polskiej, rozpoczęliśmy od dialogu Wioletty i Kordiana. W postać Wioletty wcieliła się Monika Rzepecka - kierownik Klubu Senior+, a w Kordiana - Dariusz Wojtczuk – Wójt Gminy Olszanka. Następnie uczniowie kl. VIII NSP im. J. Korczaka w Szydłówce - Natasza Wolska oraz Aleksander Izdebski zaprezentowali „Opowieść, o Janku co psóm szył buty”. Ta przewrotna bajeczka pokazuje, że bezsensowne na pozór działanie może przynieść wymierne korzyści.
Kolejną próbkę talentu naszego wieszcza zaprezentowali uczniowie kl. II ze Szkoły Podstawowej im. Unitów Podlaskich w Olszance: Alicja Borkowska, Wiktor Chwedoruk Maja Filipiuk i Oliwia Romaniuk, którzy przestawili wiersz "W pamiętniku Zofii Bobrówny".
Poza tym fragmenty Kordiana przedstawili i wcielili się w rolę: Szatana, Diabła, Czarownicy i Archanioła - Barbara Wojtczuk, Ewa Mikiciuk, Celina Pączek i Jadwiga Stefaniuk. Kolejną odsłonę dzieła Słowackiego - Prolog przedstawili: Zofia Romaniuk, Irena Oleksiuk oraz Bożena Biernacka. Rolę Podchorążego zaprezentował Zygmunt Nurzyński.
Fragment Aktu III przytoczyli: Ewelina Marciniuk jako papież, Bożena Kokoszkiewiecz – Kordian i Małgorzata Chraniuk- papuga. Na koniec wysłuchaliśmy monologu Laury w wykonaniu dyrektora NSP im. J. Korczaka w Szydłówce – Agnieszki Chmielewskiej. Była to niezwykła chwila, gdy Pani Agnieszka z pasją i zaangażowaniem zaprezentowało swoje umiejętności aktorskie. Strój Laury przyciągał uwagę wszystkich obecnych, pozwolił na poczucie klimatu, czasów Kordiana i zapewnił niepowtarzalne wrażenia.
Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali przygotowane wcześniej przypinki i karteczki z pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania 2024, a lektorzy podziękowania.
Była to wyjątkowa okazja, aby wspólnie jako społeczność pochylić się nad jednym z najważniejszych dzieł literatury polskiej, napisanym w 1834 roku. Serdeczne podziękowania dla wszystkich lektorów za aktywny udział w Narodowym Czytaniu 2024.


[Logowanie]